TOYOTA GAZOO si zajistila čtvrté vítězství v Le Mans v řadě s dominantním vozem číslo 7

Éra hypersportů na 24hodinových závodech v Le Mans začala vítězstvím týmu TOYOTA GAZOO Racing, který dokončil závod s oběma vozy na prvních dvou místech. Vůz číslo 7 – který řídil Mike Conway, Kamui Kobayashi a José María López – skončil na prvním místě, zatímco loňští vítězové Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima a Brendon Hartley skončili druzí.

denso toyota gazoo le mans 01 1

Nejen, že to bylo čtvrté vítězství celého týmu v sezóně za sebou a čtvrté vítězství ve 24hodinovém závodě v Le Mans za čtyři roky, bylo to ale také poprvé, kdy posádka vozu číslo 7 vyhrála závod. Poté, co loni po 12 hodinách vedli, a nakonec skončili třetí, to bylo pro tři piloty vozu GR010 Hybrid emotivní vítězství.

Těžký neúspěch, silné zotavení pro číslo 8

Pro vozy TOYOTA GAZOO to bylo znamení: v kvalifikační etapě „Hyperpole“ si zajistily první řadu, přičemž Kamui Kobayashi – který vytvořil rekord pro nejrychlejší kolo v Le Mans v roce 2017 – si zajistil pole position s časem 3:23.900. V rozhovoru po Hyperpolu řekl: „Mohl jsem jet ještě rychleji!“ Brendon Hartley v čísle 8 byl jen o 0,295 sekundy pomalejší.

Závod měl odstartovat v 16:00 hodin v sobotu 21. srpna, ale podmínky byly všelijaké, jen ne vlídné: uprostřed neustávajícího deště nebylo jedno zahřívací kolo posouzeno jako dostatečné k zajištění bezpečnosti trati. Po dalších dvou zahřívacích kolech se závod konečně rozjel – a téměř okamžitě došlo k dramatu.

denso toyota gazoo le mans 02

Číslo 8 s Buemiem za volantem bylo v první šikaně zezadu zasaženo jiným vozidlem a roztočilo se – to znamenalo, že bude muset útočit ze zadních pozic. A to se mu povedlo s působivým výsledkem – dostat se zpět na třetí místo trvalo pouhou hodinu. Poté, s Mikem Conwayem v sedle, číslo 8 nakonec předjelo vůz číslo 38 a získalo zpět druhé místo.

Číslo 7 nebylo všemi těmito událostmi do značné míry ovlivněno, ale pak mělo vlastní potíže, když utrpělo zadní defekt – a poté téměř okamžitě další. Bylo potřeba několik brzkých zastávek v boxech – ale tým číslo 7 si své vedení udržel i poté, co večer přešel v noc.

V podání čísla 7 to vypadá tak snadně

Ve 12:00 hodin bylo jasné, že se bude rozhodovat pouze mezi dvěma hybridy GR010. Číslo 7 mělo náskok jen něco málo přes půl minuty – ale mělo jednodušší pozici, protože další problémy zabránily číslu 8 čelit trvalé výzvě. S nevyřešeným problémem v palivovém systému to bylo čím dál tím náročnější, dokud tým nepřišel s kreativním protiopatřením, které zahrnovalo aktivaci specifických nastavení v předem stanovených bodech na trati.

denso toyota gazoo le mans 03

To se ukázalo jako klíčové, když se u čísla 7 objevil podobný problém: vyzbrojený svými právě nabytými znalostmi dokázal tým situaci zvládnout a zachovat stejnou délku stintu.

Následkem toho bylo, že nemohli ztratit vedení. Číslo 7, které byl dominantní téměř od začátku do konce, projelo cílovou čáru jako vůbec první šampion hypersportů v Le Mans. V jejich podání to vypadalo jednoduše – i když to tak samozřejmě vůbec nebylo.

Vítězové vzdávají hold týmové práci

Mike Conway, Kamui Kobayashi a José María López dokázali něco, co nikdy předtím – a to se projevilo i v jejich reakcích po závodě. „Je to prostě úžasné,“ řekl Kobayashi. „Tolik let jsme se dostávali tak daleko, ale až dosud jsme nedokázali Le Mans vyhrát. Všechny tyto zkušenosti dělají vítězství ještě výjimečnějším. Mike a Kamui jsou pro mě jako bratři a v autě jsem je viděl dělat věci, které jsou prostě úžasné.“

denso toyota gazoo le mans 04

„Byl to těžký závod,“ dodal Mike Conway. „Věděli jsme, že posledních šest hodin máme na autě závadu a mohl to být opravdu velký problém, ale tým přišel s řešením, jak nás udržet na trati. Všechna čest, že díky nim skončila na prvních dvou místech naše vozidla.”

A Kamui Kobayashi dodal: „Je to úžasný pocit být tady jako vítěz Le Mans. Abychom se sem dostali, museli jsme za ta léta získat tolik zkušeností, z nichž některé byly velmi obtížné. Vždycky jsem věděl, že Le Mans vyžaduje k vítězství štěstí – a potřebovali jsme ho i dnes. Museli jsme se uchýlit ke speciálnímu postupu, jen abychom se udrželi v závodě. Normálně by pro nás závod skončil, ale nějak jsme to přežili.”

Kazuki Nakajima shrnul, jak se cítili jezdci z čísla 8: „Je to vítězství pro celý tým a vůz číslo 8 je součástí týmu, takže jsme šťastní. Vozidlo číslo 7 mělo za ta léta stále smůlu a nakonec vyhrálo. Absolutně si to zaslouží.”