Powiew świeżego powietrza

DENSO
DENSO

Powiew świeżego powietrza – jakie korzyści daje wymiana filtra kabinowego?

Rola filtra kabinowego

Większość pojazdów wyprodukowanych po 2000 roku posiada kabinowy filtr powietrza przeznaczony do filtrowania powietrza przepływającego przez układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji pojazdu (HVAC). Zapobiega on przedostawaniu się zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki, smog i zarodniki pleśni do kabiny pasażerskiej, a także wyłapuje niepożądane cząstki i zanieczyszczenia z otoczenia.

Ponieważ większość filtrów kabinowych znajduje się pod maską, gdzie powietrze wpływa do układu klimatyzacji, lub tuż za schowkiem, są one stosunkowo łatwo dostępne, a wymiana nie jest skomplikowana. Często można je łatwo wskazać klientowi podczas oględzin pojazdu, zwłaszcza podczas sprawdzania układu klimatyzacji. To idealna okazja, aby wyjaśnić korzyści płynące z wymiany filtra kabinowego i skorzystać z opcji sprzedaży dodatkowej.

Dlaczego warto oferować wymianę filtra kabinowego właśnie teraz?

a breath of fresh air 02

Sprzedaż kabinowych filtrów powietrza rośnie w miesiącach letnich z powodu zwiększonej liczby pyłków, co szczególnie dotyka kierowców z alergiami lub chorobami astmatycznymi. O tej porze roku kierowcy są nieświadomie narażeni na działanie pyłków zawieszonych w powietrzu, które są zasysane przez systemy wentylacyjne. Pyłki, oprócz innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, takich jak kurz, sadza i spaliny, mogą powodować wiele drobnych problemów zdrowotnych, a tym samym odwracać uwagę od jazdy.

Filtr powietrza w kabinie odgrywa kluczową rolę, zapobiegając przedostawaniu się kurzu, brudu, pyłków, bakterii i spalin do układu klimatyzacji pojazdu. Po włączeniu klimatyzacji powietrze wewnątrz pojazdu pozostaje czyste i świeże, dzięki czemu zarówno kierowcy, jak i pasażerowie mogą swobodnie oddychać.

Filtry kabinowe, które przez długi czas nie były wymieniane, mogą zostać zatkane brudem i różnymi cząsteczkami, co pogarsza zarówno wydajność filtra, jak i wydajność układu klimatyzacji pojazdu. Jakość powietrza w kabinie będzie stale się obniżać, co może nasilać objawy alergii, jak również prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu samochodu.

Konserwacja i wymiana filtra kabinowego jest równie ważna w pojazdach elektrycznych, które nie posiadają w swojej konstrukcji innych filtrów.

Korzyści dla zdrowia

Globalne badanie przeprowadzone przez Emissions Analytics [1] w 2018 r. ujawniło ogromne różnice w zdolności układów klimatyzacji pojazdów do oczyszczania napływającego powietrza, co naraża kierowców i pasażerów na miliony trujących cząstek przy każdym oddechu.

Podczas badań Emissions Analytics wykryło w niektórych próbkach przydrożnego powietrza do 57 000 cząstek na centymetr sześcienny. Ponieważ ludzie wdychają zwykle około 55 cm3 powietrza, oznacza to, że piesi wdychają potencjalnie 28 milionów cząstek w każdym oddechu.

Zwracając uwagę klientów na stan filtra powietrza kabinowego i oferując sezonowe wymiany, można zapobiec przedostawaniu się do pojazdu do 100% kurzu, pyłków i cząstek stałych o wielkości nawet 0,01 mikrometra, poprawiając jakość powietrza zarówno dla kierowców, jak i pasażerów.

DENSO zaleca wymianę filtrów kabinowych po przejechaniu 10 000 – 15 000 km (w zależności od typu pojazdu), raz w roku lub zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Wymiana filtra kabinowego na wysokiej jakości zamiennik prowadzi do znacznej poprawy jakości powietrza w kabinie. Tylko regularna wymiana zapewnia ciągłą skuteczność filtracji i dobrą wydajność układu HVAC, co gwarantuje bardziej higieniczne i komfortowe środowisko jazdy.

Filtry DENSO pokrywają 90% parku samochodowego

a breath of fresh air 03

DENSO oferuje dwa typy filtrów kabinowych: standardowe i filtry z dodatkową warstwą węgla aktywnego umieszczoną wewnątrz materiału filtrującego. Oba rodzaje filtrów zapewniają najwyższą skuteczność i jakość OE.

Standardowe filtry kabinowe DENSO zapewniają wyjątkową ochronę przed kurzem, sadzą, pyłkami roślin i cząstkami stałymi. Produkowane są z wysokiej jakości włókniny, która składa się z maksymalnie pięciu pojedynczych warstw. Posiadają również pojemną komorę na kurz, która utrzymuje zanieczyszczenia z dala od wnętrza pojazdu.

Filtry z warstwą węgla aktywnego są jeszcze dokładniejsze, blokując cząsteczki 1000 razy mniejsze niż ludzki włos. Są w stanie usunąć do 25% więcej głównych zanieczyszczeń z powietrza niż standardowe filtry. Filtry działają na trzy sposoby:

  • Zwarta, gęsta warstwa włókniny blokuje cząsteczki przed przedostawaniem się do kabiny. Zatrzymane cząstki gromadzone są w obudowie filtra.
  • Małe cząsteczki o stałym lub tymczasowym ładunku elektrycznym są przyciągane i zatrzymywane w wyniku działania sił elektrostatycznych.
  • W materiał filtrujący wpleciona jest warstwa cienkich włókien, aby zapobiec spadkowi ciśnienia.

Dodatkowa warstwa węgla aktywnego w filtrach DENSO zapewnia większą wydajność filtrowania. Zatrzymują one nie tylko kurz i zanieczyszczenia, ale także pochłaniają opary i zapachy, zapewniając jeszcze czystsze środowisko w kabinie.

Praca, jaką wykonuje filtr kabinowy, jest imponująca. Jeśli założymy, że średni roczny przebieg pojazdu to 15 000 km, to przy prędkości 60 km/h całkowity czas pracy filtra kabinowego wyniesie 250 godzin. Średni przepływ powietrza przez filtr kabinowy to około 300 m3/h, co oznacza, że w ciągu roku przefiltruje on 75.000 m3 powietrza! Dlatego, aby filtr działał optymalnie, DENSO zaleca jego wymianę co najmniej raz w roku lub po przejechaniu 10 000 -15 000 km. Program filtrów kabinowych DENSO pokrywa 90% europejskich i azjatyckich pojazdów, przyczyniając się do czystszego i zdrowszego powietrza dla kierowców i pasażerów.

[1] https://www.thetimes.co.uk/article/ford-fiesta-vw-polo-and-toyota-c-hr-among-cars-that-expose-drivers-to-toxic-air-7f5z6xmcz