Nowy zespół TOYOTY Yaris WRC zdobył dwa miejsca na podium w Monte Carlo

Nowi kierowcy – Sébastien Ogier i Elfyn Evans – zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w pierwszym wyścigu sezonu w Monte Carlo. Świetnie radził sobie również Kalle Rovanperä, który debiutował na tym szczeblu rozgrywek.

Nieprzewidywalna pogoda

Pierwsze dwa nocne etapy okazały się trudne. Początkowo wyścig odbywał się na suchym asfalcie. Sébastien Ogier miał najlepszy czas, a Elfyn Evans był zaledwie 1,9 sekundy za nim. Kalle Rovanperä zajmował piąte miejsce, wyprzedzając siedmiokrotnego zwycięzcę imprezy.

Drugi etap przyniósł ze sobą śnieg i lód, jednak zespół Toyoty nie odpuszczał. Sébastien Ogier spadł na drugie miejsce, a Elfyn Evans na czwarte.

thumbs wrc montw carlo wrc monte carlo 03

Sébastien Ogier utrzymuje silną pozycję

Drugi dzień wyścigu okazał się najdłuższy, obejmując dwie pętle złożone z trzech etapów. Warunki jazdy były trudne – lód, śnieg, deszcz i błoto. Zespół Toyoty czuł się jednak pozytywnie podbudowany, ponieważ Ogier bardzo sprawnie pokonał dwa pierwsze etapy popołudniowej pętli, kończąc dzień o 1,2 sekundy przed Evansem.

Rovanperä również pokazał swoje umiejętności, poprawiając czas i zajmując szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Był to pierwszy występ 19-latka na najwyższym szczeblu wyścigów.

Elfyn Evans walczy

Trzeciego dnia zawodów śnieg i lód wreszcie zaczęły się topić. Ogier nadal prowadził, zwiększając przewagę z 1,2 sekundy do 2,8 sekundy w testach. Evans walczył z imponującym uporem i odzyskał przewagę, wygrywając oblodzony odcinek SS10 – o 7,6 sekundy szybciej niż pozostali kierowcy. Ogier i Evans zaciekle rywalizowali ze sobą podczas popołudniowej pętli. Po ryzykownym manewrze Evans zyskał przewagę 4,9 sekundy nad kolegą z drużyny.

Oprócz Rovanperä w wyścigu brał także udział kierowca Toyoty GAZOO Racing Takamoto Katsuta, który zajął siódme miejsce.

wrc monte carlo 01 wrc monte carlo 02

Dwa miejsca na podium

Ostatni dzień rajdu to intensywna walka Evansa, Ogiera i Neuville’a z konkurencyjnego zespołu. Na początku dnia Evans prowadził, jednak Neuville był tylko 1,5 sekundy za nim i wkrótce nadrobił stratę.

Ogier ostatecznie wyprzedził Evansa podczas Power Stage, ale zabrakło mu 0,012 sekundy do najlepszego czasu. Tym samym zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, wraz ze swoim pilotem Julianem Ingrassią. Sébastien Ogier ma spore szanse na zdobycie siódmego tytułu mistrza świata. Elfyn Evans i pilot Scott Martin zajęli trzecie miejsce.

Rovanperä – najmłodszy kierowca fabryczny w historii WRC – zajął piąte miejsce wraz ze swoim pilotem Jonne Halttunenem, po świetnym wyścigu w wymagających warunkach. Katsuta uplasował się na siódmym miejscu – to jak dotąd jego najlepszy wynik, dzięki któremu w pierwszej siódemce znalazły się cztery samochody Toyoty Yaris WRC.

Następny jest Rajd Szwecji – jedyne w pełni zimowe wydarzenie WRC, odbywające się na śniegu i lodzie. To tutaj zespół Toyoty Yaris WRC odniósł pierwsze zwycięstwo w 2017 r., a następnie ponownie zwyciężył w 2019 r.